Podobnie jak dla wielu dzisiejszych katolików Kościół zaczął się dopiero po zakończeniu Soboru Watykańskiego II, tak dla wielu torunian obecność nauki najwyższych lotów w grodzie Kopernika zaczyna się od powstania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Oba stwierdzenia są oczywiście błędne u podstaw.
Toruń, już u zarania swoich dziejów, miał w swych murach uczonych którzy wykształcili się w najlepszych uniwersytetach średniowiecznej Europy . Szkoła przy Farze Świętych Janów dała miastu wielu wybitnych uczonych od Kopernika poczynając. Ponad to należy przypomnieć Collegium Jezuickie kształcące katolickich obywateli w okresie gdy Toruń znajdował się w strefie wpływów herezji protestanckiej.
Kościół kształcił; pedagogika współczesnego świata zaledwie instruuje- jak pisał N.G. Davila
I ma rację gdyż dziś Uniwersytet zmienia się nie tyle w kopalnie wiedzy co po prostu w drukarnię, w której jedna osoba przekopiowuje to co inna zebrała z kserówek pozostawionych przez poprzednika. Profesorowie coraz częściej nie są krzewicielami wiedzy, co po prostu etatowymi pracownikami zatrudnionymi często na kilku etatach. Wiedza umiera w świecie który na lewo i prawo rozdaje dyplomy. Także niestety w naszym mieście.
Ale trzeba podkreślić, że w Toruniu nigdy nie brakowało uważnych słuchaczy. Takich którzy potrafią słuchać ze zrozumieniem i krytycznie spojrzeć na temat. Słuchać- i zdobywać wiedzę. Szkoda że w mieście naszym mało jest miejsc dla dyskusji katolickiej- to znaczy refleksji nad wiarą. Może brakuje po prostu impulsu by stworzyć katolickie środowisko. Prawdziwie katolickie.
Jednym z najnowszych cykli które z pewnością zgromadzą wielu słuchaczy jest projekt ,,Dysputy Navarryjskie"
Dysputy Navarryjskie nawiązują do źródeł narodzin uniwersytetu, kiedy to w wiekach średnich na wykładowcach spoczywał obowiązek przeprowadzania w roku akademickim dyskusji - debat prywatnych i publicznych na wybrany przez niego lub zaproponowany przez słuchaczy temat.
Inicjatorem całości tego wydarzenia jest Pan Profesor Angel Jose Gomez Montoro - Rektor Uniwersytetu Navarry, który objął patronatem honorowym całość przedsięwzięcia i wyraża gotowość do wzięcia osobiście udziału w jednym z wykładów, a także Angel Tellechea Goyena - Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Pamplonie, ks. dr Piotr Roszak ze Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu w Navarrze, Piotr Paweł Orłowski mecenas kontaktów hiszpańsko-polskich w regionie kujawsko-pomorskim oraz Sławomir Sędziak z firmy „Conventio” organizator konferencji i wydarzeń związanych ze współpracą i promocją hiszpańsko - polską.
W ramach Dysput Navarryjskich są zapraszani pracownicy naukowi, profesorowie różnych dziedzin Uniwersytetu w Navarrze. Wykłady obejmują sferę zagadnień dotyczących nauk ścisłych jak i nauk przyrodniczych zajmujących się człowiekiem i jego wytworami kulturowo-duchowymi. Poprzez pryzmat historii, antropologii kulturowej, filozofii, nauk społeczno-ekonomicznych, zajmujących się społeczeństwem, jego organizacją i zmianami, chcemy zapytać o problem prawdy w paradygmacie naukowym.
Profesorowie z Uniwersytetu w Navarze będą publicznie zmagali się z problemem poszukiwania i odkrywania prawdy w ich pracy badawczej poprzez dzielenie się swoimi doświadczeniami, które mają sprowokować odbiorców do dyskusji i polemik naukowych.
Wykłady będą odbywały się od października 2009 roku do czerwca 2010 roku. Mają one charakter otwarty i będą skierowane do pracowników naukowych wyższych uczelni województwa kujawsko-pomorskiego, studentów i inteligencji nie zajmującej się pracą naukową.
W swoim założeniu Dysputy Navarryjskie mają bardzo szeroki kontekst, tak aby stanowiły ważne wydarzenie naukowe i kulturalne.
Gościem pierwszego spotkania 27.10.2009 godzina 19.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa będzie Prof. Jesus Tanco Lerga którzy wygłosi wykład pt:
"W obliczu kryzysu dziennikarstwa tradycyjnego: poszukiwanie i przekaz prawdy jako wymogi dobrej informacji"
Prelegent to doktor nauk informacyjnych na Uniwersytecie Navaryjskim; wicedyrektor wydziału oświaty rządu Navarry 1979-81; turystyki i kultury 1981-83; pracownik Archiwum Administracyjnego Rządu Navarry między 1983 a 2005, następnie rozpoczyna trwającą do dziś pracę na Uniwersytecie Navaryjskim jako odpowiedzialny za relacje zewnętrzne, wewnątrz Wicerektoratu ds. Komunikacji instytucjonalnej; profesor wydziału komunikacji. Autor wielu książek i publikacji poświęconych historii Navarry; jej kultury, a także fenomenu Camino de Santiago; współautor Encyklopedii Navarry. Był przewodniczącym Stowarzyszenia Dziennikarzy Navarry oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Camino de Santiago w Navarze, które założył i do dzisiejszego dnia jest w zarządzie. Był członkiem zarządu głównego Centralnych Obchodów Roku Jubileuszowego Jakubowego w 1999 roku oraz Starszym Bratem Powszechnego Arcybractwa Apostoła Jakuba; członek komitetu redakcyjnego pisma JAKUBUS, przez 20 lat redaktor naczelny czasopisma „Estafeta Jacobea” i przewodniczący Genralnego Kongresu Jakubowego przeżywanego w 1996 roku w Pampelunie. Udziela wielu konferencji poświęconych sposobom promocji Szlaku św. Jakuba m.in. w Belgii, Włoszech oraz wielu miastach Hiszpanii (Madryt, Walencja, Saragossa, Tarragona, Oviedo etc.).
Nie cuzlugiemi natosopowodu suego cylia... cysia, lekufamy...
9 miesięcy temu