poniedziałek, 2 listopada 2009

Toruńskie cmentarze z innej strony.

,,Ekshumacja nigdy nie jest w 100% dokładna..."















W latach 70-tych ubiegłego wieku, by zrobić miejsce dla arterii komunikacyjnej zlikwidowano część cmentarza garnizonowego. Między innymi groby żołnierzy poległych w II wojnie światowej.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------















































Przy Kościele św. Jakuba Ap. chowano zmarłych- tak jak przy większości średniowiecznych Kościołów. Dowodem tego mogą być niedawno prowadzone prace wykopaliskowe nieopodal Kościoła.















































....Podobnie z resztą jak przy Katedrze- wcześniej Farze Staromiejskiej gdzie pochowano wielu zacnych patrycjuszy miejskich, i nadal ziemia kryje ich kości, mimo iż niektórzy woleli by- jak widać na zdjęciach- w tym miejscu parking.






























Przy kościele Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny zachował się od południa (wzdłuż ulicy) gotycki mur klasztorny z XIV wieku zwieńczony blankami, z bramą, tworzący dziedziniec. Pierwotnie między murem a prezbiterium kościoła był cmentarz, na którym chowano zakonników franciszkańskich. W XVII wieku, gdy Kościół był w rękach ewangelików, do gotyckiego muru od strony cmentarza dobudowano krypty grobowe; nad nimi zbudowano krużganek, którego każda arkada odpowiadała jednej krypcie i każda została zwieńczona manierystycznym szczytem rzeźbionym w kamieniu, posiadającym tablicę z inskrypcją.

Do tego wszystkiego należało by jeszcze dodać cmentarze przy zburzonych Kościołach św. Jerzego i św. Mikołaja. Ponadto dawne leprozorium, grób Bawarczyków, Forty Twierdzy Toruń i inne miejsca...zapomniane..dalekie....